کمردرد و تشک خواب

کمردرد و تشک خواب, Drug Med: مجله ی فوق تخصصی دارو، پزشکی، تشخیص و کرونا ویروس ۱۹

تشک نامناسب می تواند باعث کمر درد شود و در افراد مبتلا به کمردرد باعث بدتر شدن کمردرد گردد. معمولا دردهای کمر ناشی از تشک نامناسب در صبح دیده می شود. بنابراین اگر در صبح بعد از خواب درد و ناراحتی بیشتری نسبت به بقیه ساعات روز احساس می شود، ممکن است این مشکل در اثر تشک نامناسبی باشد که روی آن خوابیده اند. راه امتحان این نکته استفاده از تشک مناسب دیگر است که تخفیف درد در صبح تائید کننده این ادعا است. تشک های سفت و نرم هردو باعث ایجاد کمر درد می شوند. در موارد کمردرد حاد، قبلا گفته می شد که بیمار بر روی زمین سفت بخوابد اما ثابت شده که این بیماران نیز باید از تشک با قوام متوسط استفاده کنند. تشک نباید به نحوی باشد که بدن به داخل آن فرو رود. هر فرد چه سالم و چه مبتلا به کمردرد درهنگام خواب بهتر است که از ستون فقرات خود محافظت نماید. اگر مهر ه ها دریک تشک نرم فرو بروند عضلات دچار کشیدگی می شوند. هرچه فرد سنگین وزن تر باشد این حالت شدیدتراتفاق می افتد. بنابراین با توجه به وزن باید تشک مناسبی انتخاب کرد. در افرادی که کمر درد دارند قرار دادن یک بالشت بین زانوها موقعی که به پهلو خوابیده اند باعث می شود ستون فقرات در حالت مناسب تری قرار گیرد. تشک باید تا حدی به قوسهای بدن تطابق یابد، تخت بماند، قدرت فنری آن متعادل باشد، تهویه مناسبی داشته باشد، نه خیلی گرم و نه خیلی خنک باشد. مهمترین نکته در همگام خرید راحتی تشک است. ساختار بدنی و وزن افراد متفاوت است لذا نقاط فشار آنها در روی بدن متفاوت است . در هنگام خرید بهتر است چند دقیقه روی تشک بخوابید و به نقاطی از بدن که به آنها فشار وارد می شود دقت کنید. در کل باید روی تشک احساس راحتی نمایید. توزیع فشار تشکها متفاوت است. در تشکهای فنری بعنوان یک اصل کلی هرچه تعداد فنرها بیشتر باشد توزیع فشار مناسب تر است. تشک های بادی معمولی بعلت تهویه کم و عدم پایداری مناسب جهت استفاده دایمی توصیه نمی شوند. اگر باد این تشکها کم باشد باعث ایجاد و تشدید کمردرد می شوند. بعلت پایداری نامناسب این تشکها در سالمندان ممکن است با عث اشکال در بلند شدن از تخت و زمین خوردن شود.

چه موقع نیاز به یک تشک جدید دارم؟

برخی از نشانه هایی که خبر از لزوم تهیه یک تشک جدید می دهند، به شرح زیر می باشند:

وقتی از خواب بیدار می شوید درد خفیفی را در کمر خود احساس می کنید و تصور می کنید که از نظر فیزیکی به اندازه کافی استراحت نکرده اید.

در خانه فامیل و دوستان و یا اتاق های هتل خیلی بهتر و راحتتر از خانه خود می خوابید.

تشک شما دچار سائیدگی و پارگی های قابل رویت است.

فرو رفتگی و برآمدگی های ناخوشایندی در تشکتان ایجاد شده است.

تست خواب:

پیش از خرید برای اینکه مطمئن شوید گزینه مناسبی را انتخاب کرده اید، بهتر است یک تست خواب از تشک مورد نظر بگیرید. به این منظور طبق شیوه زیر عمل کنید:

تشک را انتخاب کنید

دستانتان را باز کنید و کاملاً آرام روی آن دراز بکشید

می توانید از فروشنده بخواهید شما را تنها بگذارد تا تشک را تست کنید

مدل های مختلف خواب را روی آن امتحان کنید

به وضعیت قرار گرفتن شانه، باسن، و کمر دقت کنید

میزان راحتی و تکیه گاهی آنرا بسنجید

در مورد مواد به کار رفته در آن سوال کنید

نظر همسرتان را نیز جویا شوید

توجه:

1) می بایست حداقل برای 5-10 دقیقه رو آن دراز بکشید تا احساس واقعیتان مشخص شود.

2) همیشه بزرگترین تشکی را بخرید که در اتاقتان جا می گیرد.

تشک مناسب باعث حمایت از راستای ستون مهره ای میشود:

هنگام استفاده از تشک نامناسب راستای ستون مهره ای غیر طبیعی میشود:

نکاتی در مورد مراقبت و نگهداری صحیح از تشک:

اجازه ندهید بچه ها از آن به جای تشک آکروبات بازی استفاده کنند.

هر 6 ماه یکبار آنرا این رو و آنرو کرده و سر و ته نمایید.

هر 3 ماه یکبار هم از عرض و هم از طول ضربه های آرامی را به قسمت های مختلف آن وارد کنید.

 

منبع:

error: Content is protected !!