مفاهیم و تعاریف پایه ی طب فشاری

مفاهیم و تعاریف پایه ی طب فشاری, Drug Med: مجله ی فوق تخصصی دارو، پزشکی، تشخیص و کرونا ویروس ۱۹

طب فشاری علمی است که در آن بوسیله ی فشار بر روی نقاط خاصی از بدن توسط انگشت شست یا وسیله ی ساده ی دیگری، بیماری را درمان می کنند. شناسایی و تعیین محل این نقاط خاص حاصل میلیون بررسی و تحقیق دقیق است. این مطالعات نشان می دهد که بیماری های شایع نقاط خاصی از بدن را دردناک می سازند که محل دقیق آنها کاملاً مشخص است اگر بر روی این نقاط فشار وارد آوریم، درد کاهش یافته و تسکین می یابد. این نقاط متعاقباً مجموعه کانال هایی را تشکیل می دهند که در سراسر بدن امتداد می یابند. در بعضی قسمت ها این کانال ها به طرف سطح بدن و در قسمت های دیگر به طرف بخش های عمیق تر و اندام های داخلی بدن امتداد می یابند. این کانال ها جفت هستند و شبکه ای را در بدن بوجود می آورند. تمام کانال ها قرینه هستند. یعنی هر نقطه، نقطه مشابه و قرینه ای در قسمت مخالف بدن دارد.

می توانیم بدن را به سه قسمت تقسیم کنیم. یک بخش قسمت های بالای انگشتان دست و پا، بخش دوم قسمت های پایین گردن و بالای دیافراگم و بخش سوم قسمت های زیر دیافراگم را در بر می گیرد. تقریباً نهصد نقطه در قسسمت های مختلف بدن وجود دارند که اگر بر آنها فشار وارد آوریم می توانیم بیماری های مختلف را در مان کرده و یا بی حسی موضعی یا بی هوشی ایجاد نماییم.

برای برطرف کردن اختلالات کمر، اعصاب سیاتیک، سلسله ی اعصاب و لگن می بایست فشار به قسمت دست و پا وارد شود، در صورتیکه برای سایر اندام ها و غدد درون ریز بایست فشار را به قسمت جلویی دست و پا وارد ساخت.

تحقیقات نشان داده است که لمس کردن و ضربه زدن به برخی کانال‌های انرژی در بدن با انگشتان موجب کاهش ناراحتی‌های عاطفی، درد مفاصل و حتی کاهش وزن می‌شود. ضربه زدن روشی آسان است که در همه جا می‌تواند انجام شود و موجب برطرف شدن اضطراب و دردهای جزئی می‌شود. با استفاده از روش ضربه زدن می‌توانید خودتان از نظر روحی و فیزیکی به خودتان کمک کنید و با استفاده از طب فشاری دردهای روحی و فیزیکی خود را درمان کنید.

طب فشاری، روش طب جایگزین است که با استفاده از انگشتان برای فشار دادن و ضربه زدن به نقاطی کلیدی از بدن باعث می‌شود بدن تحریک شود تا خودش را درمان کند. فشاری که از طریق طب فشاری به بدن اعمال می‌شود می‌تواند از ماساژ شدید عضلات و نقاط تا ضربه‌های ضعیف به بدن متفاوت باشد. ضربه زدن معمولا برای صورت و سر بیشتر استفاده می‌شود زیرا این نقاط، پایانه‌های اعصاب و بسیار حساس هستند. علاوه بر این، ضربه زدن به برخی نقاط بدن باعث کاهش فشار آن نقاط می‌شود.

در واقع لمس سطح پوست باعث فعال‌سازی مراکز انرژی در زیر پوست می‌شود. گاهی اوقات جریان انرژی در بدن به علت تروماهای روحی و جسمی مسدود می‌شود. ضربه زدن باعث افزایش جریان انرژی در بدن شده و تعادل بدن را بازمی‌گرداند.

بنابر طب سنتی چینی، ضربه زدن به کانالهای انرژی باعث آزاد شدن انرژی، افزایش جریان خون و افزایش عملکرد کلی بدن می‌شود.

علاوه بر این، یکی از موادری که در طب فشاری به آن توجه بسیار می‌شود بیان احساساتی است که موجب مسدود شدن جریان انرژی در بدن شده است. علاوه بر ضربه زدن، بیان لفظی آن چه که شما را آزرده کرده است نیز می‌تواند در کاهش فشار بسیار موثر باشد.

برای انجام طب فشاری می‌توانید ابتدا مشکلتان را بیان کنید و سپس به‌آرامی به نقاط زیر ضزبه بزنید و سپس چند نفس عمیق بکشید

1- ابروها

2- به ناحیه بیرونی چشم‌ها و استخوان زیر چشم‌ها

3- بینی

4- چانه

5- استخوان ترقوه

6- زیر بازوان

7- فرق سر

منبع…مقاله دکتر فخرانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

error: Content is protected !!