مروری بر یائسگی، علایم و درمانها

مروری بر یائسگی، علایم و درمانها, Drug Med: مجله ی فوق تخصصی دارو، پزشکی، تشخیص و کرونا ویروس ۱۹

یائسگی چیست؟
زمانی که چرخه قاعدگی ماهیانه و عملکرد تخمدان‌ها در یک زن پایان می‌پذیرد یائسگی اتفاق می‌افتد؛ بدین معنی که زن دیگر قادر به بارداری نیست…

یائسگی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

متوسط سنی یائسگی 52 سال است اما ممکن است در هر زمانی از سن 40 تا 58 سالگی اتفاق بیفتد. یائسگی در طی چند سال ایجاد می‌شود. در صورتی که خانمی به مدت یک سال پریود نشود یائسه شده است.

نشانه‌های یائسگی

علایم و نشانه‌های یائسگی در هر خانمی با خانم دیگر متفاوت است. بعضی از زنان علایم کمی دارند یا هیچ علامتی ندارند. عده‌ای دیگر دچار خونریزی‌های نامنظم می‌شوند. گرگرفتگی و خشکی واژن از نشانه‌های دیگر یائسگی است.

درمان علایم یائسگی

پزشک ممکن است در ابتدا برای شما هورمون تجویز کند. این هورمون‌ها شامل استروژن یا ترکیبی از استروژن با سایر هورمون‌ها از جمله پروژسترون است. هورمون درمانی به کاهش علایم یائسگی کمک می‌کند. لازم به ذکر است که این هورمون درمانی برای همه استفاده نمی‌شود.

مصرف استروژن به مدت طولانی می‌تواند سبب بروز مشکلاتی مانند بیماری‌های قلبی و سرطان شود. در مورد خطرات و مزایای دریافت هورمون حتما از پزشک خود سوال کنید. در صورتی که نمی‌توانید استروژن مصرف نمایید، داروهای دیگری هست که به کاهش علایم یائسگی کمک می‌کند. پزشک حتما داروی مناسبی برای درمان علایم یائسگی به شما معرفی می‌نماید.

آیا درمان‌های جایگزین بی خطر هستند؟

بعضی از افراد تصور می‌کنند از آن جا که استروژن‌های گیاهی و مکمل‌های گیاهی «طبیعی» هستند برای آنها نسبت به هورمون درمانی ایمن تر خواهند بود؛ اما مطالعات اندکی در این مورد انجام شده است. در این مورد قبل از مصرف این دسته داروها حتما با پزشک خود مشورت کنید زیرا این داروها ممکن است با سایر داروهایی که مصرف می‌کنید تداخل داشته باشد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنم؟

شما باید با شروع و بعد از یائسگی به پزشک مراجعه کنید. انجام آزمایش‌های منظم برای بررسی علایم سرطان دهانه رحم، روده بزرگ و پستان بسیار ضروری است

چه کارهای دیگری باید بعد از یائسگی انجام داد؟

شما با رسیدن به سن یائسگی باید سیگار را ترک کنید. مراقب فشارخون خود بوده، به ورزش بپردازید و سعی کنید رژیم غذایی سالم داشته باشید. رعایت این موارد از ابتلا به بیماری‌های قلبی که سبب مرگ در زنان می‌شود می‌کاهد.
دریافت کلسیم کافی و ویتامین D هر روز به پیشگیری از پوکی استخوان که یکی از دلایل عمده شکستگی استخوان است کمک می‌کند. پزشک برای بررسی استخوان‌های مهره و ران ممکن است آزمایش‌هایی را درخواست کند. ورزش منظم به افزایش قدرت و کنترل وزن کمک می‌کند. ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی و در جا زدن برای زنان در سنین یائسگی بسیار مفید است.

 

error: Content is protected !!