مروری بر فشار خون، علایم، تشخیص و درمان

مروری بر فشار خون، علایم، تشخیص و درمان, Drug Med: مجله ی فوق تخصصی دارو، پزشکی، تشخیص و کرونا ویروس ۱۹

فشارخون چیست؟

وقتی قلب خون را به درون سرخرگها پمپ می کند به دیواره سرخرگها فشاری وارد می شودکه به آن فشارخون می گویند.این فشاردرطول مراحل گوناگون ضربان قلب اندازه گیری می شود.این اندازه گیری با دو عدد بیان می شود.فشار سیستولی یا ماگزیمم که در هنگام انقباض قلب نشان می دهد عددی است که در بالا یا اول ذکرمی شود وفشاردیاستولی یا مینیمم که در هنگام استراحت قلب نشان می دهدعدد پائینی یا دوم است. اگر فشار خون شما 80/120 میلی‌متر جیوه باشد، فشار سیستولی 120 و فشار دیاستولی 80 است. فشار خون طبیعی فشاری است که عدد بالا کمتر از 120 و عدد پایینی کمتر از 80 یعنی کمتر از 80/120 باشد….

تشخیص فشار خون بالا

به دلیل این که فشارخون بالا معمولا” تا زمانی که آسیبهای جدی ایجاد نشده باشد، علامتی نداردوبنام قاتل خاموش معروف است.بنابراین تشخیص فشارخون بالاقبل ازبروز آسیب وصدمات جدی بسیار اهمیت دارد. فشارخون توسط یک معاینه بسیار سریع وآسان وبا استفاده از یک کاف بادکنکی که به دور بخش پائینی بازو بسته می شود ویک گوشی پزشکی که برای شنیدن صدای عبور خون از شریان که در زیر کاف قراردارد اندازه گیری می شود.وبا دو عدد وبا واحد میلی متر جیوه ثبت می شود.

 

فشار خون بالا چیست؟
پرفشاری خون یا فشار خون بالا وقتی ایجاد می‌شود که فشار خون ،بالاتر از حد معمول باشد. فشار خون بالا ممکن است درنهایت سبب مشکلات جدی مانند ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و بیماری‌های کلیه ونابینائی شود.

فشارخون بالای۸۰ /120 و کمتر از 90/140 میلی‌متر جیوه (و در صورتی که فردی مبتلا به دیابت یا بیماری‌های کلیه هم باشد فشار کمتر از 80/130) هم به نام مرحله مقدمه پرفشاری خون خوانده می‌شود. بعضی از افراد ممکن است علایم فشار خون بالا را تا زمانی که دچار حمله قلبی یا سکته نشده‌اند نشان ندهند. با کاهش فشار خون می‌توان از ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی جلوگیری کرد.

 

درمان فشارخون بالا چیست؟
شیوه سالم زندگی مهم‌ترین روش درمان فشار خون بالاست. انجام فعالیت‌های ورزشی منظم، سیگار نکشیدن، پرهیز از مصرف الکل، داشتن وزن طبیعی و رعایت رژیم غذایی سالم و کم‌نمک در درمان فشار خون بالا موثر است.

در بعضی افراد، شیوه سالم زندگی برای کنترل فشار خون و رساندن آن به وضعیت طبیعی کافی است. اما در عده‌ای از افراد علاوه بر رعایت این نکات، باید دارو هم مصرف شود. داروهای مختلفی برای کنترل فشار خون وجود دارد.این داروها از بروز سکته مغزی و حملات قلبی جلوگیری می‌کنند. در صورتی که فشار خون فردی بالاتر از 90/140 باشد یا مبتلا به دیابت و بیماری‌های کلیوی باشد و فشارخون او بالاتر از 80/130 باشد، پزشک برای او دارو تجویز می‌کند.

گاهی لازم است بیمار دو یا چندین دارو مصرف کند چون ممکن است یک دارو نتواند فشارخون را پایین آورد. در صورتی که فردی مبتلا به سایر بیماری‌ها باشد برای مثال بیماری قلبی، بیماری کلیوی یا دیابت لازم است دو یا تعداد بیشتری دارو مصرف نماید. چون داروهای گوناگون هر یک از دستگاه‌های مختلف بدن محافظت می‌کنند.شایان ذکر این که شیوه سالم زندگی یکی از بخش‌های مهم درمان فشار خون بالاست حتی در افرادی که دارو هم مصرف می‌کنند. .

در هر بیماری که فشار خون سیستولیک وی۲۰0 و فشار خون دیاستولیک 10۰و یا بالاتر از سطح هدف است باید درمان دارویی از ابتدا شروع شود.

error: Content is protected !!