عوامل موثر در ارزیابی اثربخشی واکسن در جامعه

عوامل موثر در ارزیابی اثربخشی واکسن در جامعه, Drug Med: مجله ی فوق تخصصی دارو، پزشکی، تشخیص و کرونا ویروس ۱۹

The Coronaviruses Owe Their Name To The The Crown Like Projections, Visible Under Microscope, That Encircle The Capsid. The Coronaviruses Are Responsible For Respiratory Ailments And Gastro Enteritis. The Virus Responsible For Sars Belongs To This Family. (Photo By BSIP/UIG Via Getty Images)


برای روشن تر شدن مسئله از کشور آمریکا و واکسن کووید – 19 بعنوان مثال استفاده می شود.

واکسن کووید – 19 در آمریکا از 21 دسامبر 2020 آغاز شده و از روزی حدود 50 هزار تجویز دوز در روز اول به چیزی حدود تجویز 419 هزار دوز در روز 8 ژانویه رسیده است.

در مجموع 6.7 میلیون دوز واکسن که معادل 2% جمعیت بالای 16 سال آمریکا می باشد (و عمدتاً از پرسنل پزشکی در معرض خطر) ، واکسن را دریافت نموده اند.

برای ایجاد ایمنی بر علیه هر آنتی ژن خارجی که وارد بدن می شود (چه در اثر عفونت طبیعی و چه بصورت تجویز واکسن) ، حداقل یک الی دو هفته طول می کشد که سیستم ایمنی بر عیله آن فعال شده و واکنش نشان دهد.

در واکسن کووید – 19 ، دوز اول واکسن بین 50 تا 60% مصونیت ایجاد کرده و بعد از تزریق دوز دوم (بعد از 4 هفته) است که می تواند به 95% مصونیت برسیم.

پس هنوز بسیاری از افرادیکه دوز اول واکسن را دریافت کرده اند به مرحله دوم تجویز هم نرسیده اند.


برای آنکه زنجیره انتقال در یک بیماری کاهش یابد و به ضریب کمتر از یک برسد، در بیماریهای مختلف درصدهای مختلفی از جامعه باید مصونیت پیدا کنند که این امر وابسته به نوع انتقال بیماری هم دارد.

بطور کلی هر چه شیوع بیماری بیشتر باشد درصد بالاتری از جامعه باید مصونیت پیدا کنند که زنجیره انتقال کاهش یابد.

بطور مثال در ویروس HPV با وجودیکه در کشوری مثل آمریکا ، حدود 57% جامعه واکسینه شده اند، هنوز زنجیره انتقال کاهش محسوس نیافته است و در حالیکه در استرالیا وقتی به عدد 80% نزدیک شدند ، میزان شیوع HPV و آبنورمالیتی های سیتولوژیک در دهانه رحم بطور محسوس کاهش یافت.

با توجه به ماهیت حدود 99% انتقال ویروس HPV از طریق تماس جنسی که به مراتب از روش انتقال ویروس کووید – 19 کمتر است، بنابراین نتیجه می گیریم که پیش بینی دکتر فائوچی برای آنکه زنجیره انتقال در بیماری کووید – 19 کاهش یابد باید بین 80 تا 90% جامعه واکسینه شوند.

از نگرانی های دیگر در زمینه قطع زنجیره انتقال ، عدم وجود واکسن در سنین زیر 16 سال تاکنون می باشد. بنابراین تا زمان تایید تجویز واکسن برای این گروه سنی هنوز تعداد افرادیکه توان بالقوه برای انتقال ویروس را دارند به قوت خودش باقی است.

که امید زیادی است تجویز واکسن برای گروه سنی 12 تا 16 سال تا دو هفته دیگر برای کمپانی های فایزر و مدورنا و تا دو ماه دیگر برای اکسفورد تایید شود و بعد از آن فاز مطالعاتی بچه های زیر 12 سال آغاز شود.


تاکنون در کشورهای پیشتاز تجویز واکسن در دنیا (به غیر از اسرائیل و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس که تجویز واکسن در گروه های کم خطر هم شروع شده است) ،یکی از مشکلات بزرگ تجویز واکسن، زمانی شروع می شود که واکسیناسیون گروه های کم خطر در عامه مردم آغاز شود.

آموزش این افراد بسیار مهم است که بدانند که زمان لازم برای رسیدن به مصونیت 95% این واکسن، حدود 40 روز بعد از تجویز واکسن اول و حدود 14 روز بعد از تجویز نوبت دوم واکسن می باشد.

و در این بازه زمانی به خیال اینکه واکسن تجویز شده است ، سهل انگاری در رعایت پروتکل های بهداشتی بشدت در این افراد خطرناک می باشد.

بنابر دلایل گفته شده ، تصور کاهش سریع میزان شیوع و مرگ و میر در کشور آمریکا که چیزی حدود 19 روز از آغاز واکسیناسیون اش گذشته بسیار غیر علمی و غیر کارشناسی است.

 

دکتر سارنگ یونسی(دکترای علوم آزمایشگاهی)

error: Content is protected !!