علل ایجاد سر دردهای مزمن و حاد

علل ایجاد سر دردهای مزمن و حاد, Drug Med: مجله ی فوق تخصصی دارو، پزشکی، تشخیص و کرونا ویروس ۱۹

یکی از بیماری‌های شایعی که گریبان‌گیر بسیاری از مردم است و اغلب افراد در سنین مختلف از آن رنج می‌برند انواع سر درد هاست. هرچند خیلی از سردردها عوامل خوش‌خیم دارند اما نباید آنها را دست کم گرفت زیرا عوامل خطرناک هم در انواع سردردها مشاهده می‌شود. سردردها به دو نوع تقسیم می‌شوند سردردهای حاد و سردردهای مزمن که هرکدام از این نوع سردردها علایم و درمان مربوط به خود را دارند.

سردردهای حاد در افرادی که سابقه سردرد ندارند باید بررسی بیشتری صورت گیرد و عوامل خطر از نظر خوش‌خیم و یا بدخیم بودن مورد ارزیابی قرار گیرد.

بعضی از سردردها به طور ناگهانی پدید می‌آیند که به آن سردردهای رعدآسا گفته می‌شود و ممکن است عوامل خطرناکی مانند خونریزی مغزی، ترومیوز سینوس وریدی یا انسداد سینوس‌های وریدی به وسیله لخته خون موجب بروز این نوع از سردرد شود.

این نوع سردردها شدید است و ممکن است بیمار دچار ضعف شدید، فلج، کاهش سطح هوشیاری حتی کما و گاهی موجب مرگ بیمار نیز شود.

خانم‌هایی که قرص ضدبارداری مصرف می‌کنند به ویژه در ماه مبارک رمضان که آب بدن کاهش می‌یابد ممکن است دچار این نوع سردردها شوند که توصیه می‌شود در این ماه از قرص ضدبارداری استفاده نشود.

از دیگر عوامل بروز سردردهای ناگهانی یا رعدآسا افزایش فشارخون و پارگی عروق گردنی است در این مواقع بیمار باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه شود.

بیمارانی که سردرد مزمن دارند و هر روز پیشرفت سردرد آنها بیشتر می‌شود باید به پزشک متخصص مراجعه کنند زیرا امکان تومور مغزی به ویژه در افراد مسن و بالای 55 سال وجود دارد.

کسانی که سابقه ضعف ایمنی بدن دارند یا داروهای شیمیایی مصرف می‌کنند و یا بیماری‌های عفونی دارند و افرادی که بیماری مادرزادی مانند هموفیلی دارند و یا کسانی که از داروهایی که خونشان را رقیق می‌کند استفاده می‌کنند، توصیه بر اینست که در صورت سردرد شدید حتما به پزشک مراجعه کنند.

در هنگام مراجعه به پزشک، بیمار باید سوابق بیماری و داروهایی که مصرف می‌کند را به طور کامل به اطلاع پزشک برساند زیرا این اطلاعات برای تشخیص نوع بیماری برای پزشک بسیار مهم است.

اگر علایمی مانند تب همراه با سردرد باشد نیاز به بررسی بیشتری است زیرا احتمال ابتلا به مننژیت (عفونت لایه‌های مغز) وجود دارد و تأخیر در درمان می‌تواند باعث عوارض جدی بعدی و حتی مرگ شود، هرچند عوامل خوش‌خیم مانند سینوزیت می‌تواند عامل سردرد باشد.

ممکن است بیماری دچار تشنج، عدم تعادل، اختلال حافظه و شناختی، خواب آلودگی و اختلال بینایی همراه با سردرد شود که همه اینها ممکن است عوامل خطری باشد که احتمال سکته مغزی و یا خونریزی در مغز را افزایش می‌دهد.

error: Content is protected !!