درمــان پــارگی مینــیسک زانو

درمــان پــارگی مینــیسک زانو, Drug Med: مجله ی فوق تخصصی دارو، پزشکی، تشخیص و کرونا ویروس ۱۹

چرخش شدید زانو در حین دویدن یا ایستادن ناگهانی میتواند موجب پاره شدن رباط صلیبی زانو و یا پارگی مینیسک زانو شود. پارگی مینیسک در این بافت ها میتواند موجب بروز درد شدید و ناگهانی در زانو شده به طوری که فرد را ادامه فعالیت ورزشی بازدارد. درد رباط صلیبی پاره شده در داخل زانو احساس میشود. درد مینیسک میتواند در طرف داخل و یا خارج زانو باشد ولی چون بیشتر، مینیسک داخلی پاره میشود درد بیشتر در سطح داخلی زانو احساس میگردد.

علت ها و دلایل

پارگی منیسک می تواند در هنگام انجام فعالیت هایی که موجب چرخش ناگهانی با فشار زیاد در مفصل زانو می شوند، ایجاد شود. حتی زانو زدن، چمباتمه زدن و یا بلند کردن اجسام سنگین می تواند گاهی اوقات علت پارگی مینیسک زانو باشد. در افراد بزرگسال، تغییرات دژنراتیو زانو ممکن است علائم پارگی مینیسک را به همراه داشته باشد.
منیسک، به طرق مختلفی ممکن است پاره شود. پارگی های منیسک بر اساس ظاهر ایجاد شده و همچنین محل پارگی، مورد توجه قرار می گیرند. پارگی های رایج شامل پارگی های رادیال و فلپ می باشد.

پارگی های منیسک مرتبط با آسیب های ورزشی، اغلب همراه با سایر آسیب های زانو، از جمله پارگی رباط صلیبی متقاطع قدامی اتفاق می افتند.
اهمیت درمان به موقع پارگی مینیسک زانو

اگر درمان پارگی مینیسک زانو به موقع انجام نشود بتدریج آرام می‌شود و التهاب آن از بین می‌رود. مایع داخل زانو کم می‌شود تا این که در مرحله دیگری ضربه‌ای مشابه به مینیسک وارد آید. پارگی قبلی اغلب بیشتر می‌شود و حمله دیگری به زانو وارد می‌آید. به علت تمرکز فشار وزن در محل مینیسک پاره و جمع شدن نیرو در این محل، بتدریج غضروف مفصل استخوان درشت‌نی در این محل خورده می‌شود و سطح ناصافی پیدا می‌کند و مفصل ساییدگی پیدا می‌کند (آرتروز)‌.

پارگی مینیسک مختص ورزشکاران نیست؛ تصادفات موتورسیکلت، زمین خوردن همراه چرخش و باز شدن یا خم شدن سریع هم باعث این مشکل می‌شود

برخورد این سطح ناصاف با محل مقابل آن، روی استخوان ران که در تماس با این محل قرار دارد، خوردگی مشابهی ایجاد می‌کند و ساییدگی زانو روی نقاط دیگر تاثیر می‌گذارد و آرتروز زانوی پیشرفته را به وجود می‌آورد و عضله چهارسر ضعیف و لاغر می‌شود و درد مینیسک و آرتروز همراه عضله چهارسر ضعیف، زانوی ناتوان را ناتوان‌تر می‌کند.
درمان پارگی مینیسک زانو

در درمان پارگی های حاد رباط صلیبی برای رفع علایم پارگی مینیسک زانو میتوان از گچ گیری استفاده کرد. پس از یک تا یک و نیم ماه گچ گیری و بی حرکتی مفصل زانو، برای مدتی حرکات نرمشی طبی به توسط بیمار انجام میشود تا دامنه حرکتی مفصل را به وضعیت طبیعی برگرداند. در این زمان میتوان تصمیم گرفت که آیا بیمار نیاز به درمان جراحی برای بازسازی زانو دارد یا خیر. پارگی حاد مینیسک را میتوان در ابتدا با استفاده از گچ گیری و بیحرکتی مفصل زانو انجام داد. البته در افراد جوان و فعال ممکن است بتوان بعضی پارگی های حاد مینیسک را بصورت حاد جراحی و ترمیم کرد.

 

منبع:فوق تخصص زانو تهران

error: Content is protected !!