درد قفسه سینه با منشا ستون مهره ای

درد قفسه سینه با منشا ستون مهره ای, Drug Med: مجله ی فوق تخصصی دارو، پزشکی، تشخیص و کرونا ویروس ۱۹

درد سینه مهره ای:

یکی از علل درد های جلوی قفسه سینه، مشکل ستون فقرات مهره ای است.
شایعترین علت درد سینه ای با منشاء مهره ای، مشکل حرکتی منطقه ای و تغییرات ارتروزی(ساییدگی) در نواحی پایین ستون مهره گردنی و قسمت میانی فوقانی ستون مهره ای پشتی است.
در مشکلات مکانیکی ستون مهره ای هرچند در بررسی های تشخیصی مشکل شدید و مهمی مشاهده نمی شود ولی مشکل حرکتی قسمتی از ستون مهره ای باعث بی نظمی و نا هماهنگی در اجزای حرکتی ستون مهره ای مثل عضله، مفصل، دیسک، لیگامان، عروق و اعصاب می شود که منشاء تولید درد می گردد.

زمینه ایجاد چنین مشکلی می تواند علل زیر باشد:
۱_ ضعف حرکتی و ورزش نکردن
۲_ فعالیت فیزیکی سنگین
۳فعالیت در وضعیت غلط ۴فعالیت پیوسته و طولانی مدت
۵_ سابقه ضربه، زمین خوردن، تصادف، زدوخورد و …
۶_ بیماریهای عمومی، ضعف تغذیه، اختلال خواب و مشکلات استرس و …

بعلت تشابه درد با آنژین صدری که در موارد شدید میتواند با تغییراتی در نوار قلب همراه گردد بعنوان آنژین گردنی از آن نام میبرند. حملات درد سینه مهره ای حتی در بیماران مبتلا به آنژین صدری نیز نادر نیست. اضافه شدن درد سینه مهره ای در این بیماران ممکن است بصورت قابل توجهی الگوی درد را تغییر دهد و بطور اشتباه بعنوان آنژین ناپایدار بنظر برسد از نظر درمانی نیز مهم است چونکه به درمان های قلبی پاسخ نمیدهد.

اجرای درمانهای دستی (مانیپولاسیون) برای تنظیم اختلال حرکتی ستون مهره گردنی و پشتی بعد از تشخیص متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بسیار راه گشا و کمک کننده است. و در ادامه انجام ورزش و مراقبت از ستون مهره ای در کنترل درازمدت بسیار مفید است.

error: Content is protected !!