مجوز اضطراری سازمان غذا و داروی آمریکا به ترکیب دارویی رمدسیویر و Baricitinib, Drug Med

مجوز اضطراری سازمان غذا و داروی آمریکا به ترکیب دارویی رمدسیویر و Baricitinib

مجوز اضطراری FDA به ترکیب دارویی رمدسیویر و Baricitinib

روز گذشته، سازمان غذا و داوری آمریکا، اجازه استفاده اضطراری داروی baricitinib به همراه رمدسیویر را در درمان کوید-۱۹ داد.

بر این اساس ترکیب این دو دارو می تواند در بیماران کوید-۱۹ بزرگسال و اطفال (با حداقل ۲ سال) که به اکسیژن مکمل ، تهویه مکانیکی و یا ECMO نیاز دارند استفاده شود.

در ترایالی استفاده از این دو دارو با هم مدت زمان بهبودی را کمتر کرده است. این ترایال دو سوکور ACTT-2 بوده است و ۱۰۳۳ بیمار کوید-۱۹ متوسط تا شدید را برای ۲۹ روز پیگیری کرده است. ۵۱۵ بیمار رمدسیویر و baricitinib (قرص ۴ میلی گرمی روزانه برای ۱۴ روز یا تا زمان ترخیص)و ۵۱۸ بیمار نیز دارونما و رمدسیویر را دریافت کرده اند. میانه مدت زمان بهبودی در گروه مداخله و درمان به ترتیب هفت و هشت روز بوده است. شانس پیشرفت به سمت مرگ و ونتیلاسیون در روز ۲۹ در گروه مداخله کمتر بوده است. شانس بهبود بالینی در روز ۱۵ نیز در گروه مداخله بیشتر بوده است. مرگ و میر نیز در مداخله کمتر بوده است. برای تمام موارد، اختلافها معنادار بوده است.

داروی baricitinib فعلا به عنوان تک درمان نباید در کوید-۱۹ استفاده شود. این دارو قبلا مورد تایید FDA بوده و به صورت قرصی با نام تجاری Olumiant برای درمان آرتریت روماتوئید فروخته می شده است.

عوارض جدی احتمالی داروی Olumiant شامل ترومبوزهای وریدی مثل آمبولی ریه و عفونتهای جدی می باشد. این دارو برای بیماران با سل فعال، روی دیالیز، دارای بیماری کلیوی پیشرفته یا با آسیب حاد کلیوی توصیه نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
X