پرفشاری خون کلیرانس ویروسی را به تاخیر می اندازد و هایپراینفلمیشنِ راه هوایی را در بیماران مبتلا به کروناویروس ۱۹ افزایش می دهد., Drug Med

پرفشاری خون کلیرانس ویروسی را به تاخیر می اندازد و هایپراینفلمیشنِ راه هوایی را در بیماران مبتلا به کروناویروس ۱۹ افزایش می دهد.

در یک مطالعه منتشر شده در مجله نیچر بیوتکنولوژی عنوان شد:

پرفشاری خون کلیرانس ویروسی را به تاخیر می اندازد و هایپراینفلمیشنِ راه هوایی را در بیماران مبتلا به COVID-19 افزایش می دهد.

بررسی های بالینی بر روی ۱۴۴ بیمار مبتلا به COVID-19 و بررسی توالی سلول های راه های هوایی ۴۸ بیمار نشان داد، پرفشاری خون باعث بیشتر فعال شدن سلول های ایمنی و ایجاد التهاب می شود و افراد دارای پر فشاری خون در معرض احتمال بیشتری برای ابتلا و عوارض COVID-19 هستند، که این ریسک ها در مصرف کنندگان داروهای ACEIs یا ARBs کمتر بوده است. به این صورت که مصرف ACEI به طور کامل و مصرف ARB به طور نسبی این ریسک های مرتبط با پرفشاری خون را کاهش داده است.

همچنین مصرف ARB برخلاف ACEI، احتمالا باعث تاخیر در کلیرانس ویروس SARS-CoV-2 شده است.

علاوه بر این، مصرف داروهای ACEIs باعث کاهش روند التهاب راه های هوایی و افزایش فعالیت ضد ویروسی سلول ها در بیماران مبتلا به پرفشاری خون شده است. و مصرف ARBs ها باعث بهبود عملکرد متقابل اپیتلیوم و سلول های ایمنی گردیده است.

این مطالعه همچنین نشان داد مصرف ACEIs و ARBs تاثیری بر بیان گیرنده ی ACE2 و در نتیجه بر ریسک عفونت با SARS-CoV-2 ندارد.

در پایان این مطالعه بیان کرده است که مصرف ACEIs می تواند اثرات ضد فشار خونی بهتری نسبت به ARBs در بیماران COVID-19 داشته باشد.

تهیه پست توسط دکتر امین ایران پناه
منبع:‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
X