سی‌دی‌سی: نبرد علیه کرونا وارد یک دوران جدید شده است


بر اساس یک سند داخلی مرکز پیشگیری و کنترل بیماری (CDC) که توسط واشنگتن‌پست منتشر شده، سرایت‌پذیری واریانت دلتا، گونه جهش‌یافته کروناویروس جدید (سارس-۲ عامل کووید-۱۹) بیشتر از مِرس، سارس، ایبولا، سرماخوردگی ساده، آنفلوانزای فصلی، آنفلوانزای ۱۹۱۸ (اسپانیایی) و آبله و به اندازه آبله‌مرغان است و بیماری شدیدتری نسبت به ویروس اولیه و سایر واریانت‌ها ایجاد می‌کند.

در این سند تأکید شده که نبرد علیه کرونا تغییر یافته و وارد یک دوران جدید شده است. خوشبختانه واکسن‌ها همچنان از بیماری شدید و مرگ پیشگیری می‌کنند اما اثربخشی آن‌ها در پیشگیری از ابتلا و سرایت بیماری کاهش یافته است. به همین دلیل سی‌دی‌سی اخیراً دستورالعمل ماسک را تغییر داد و اعلام کرد افراد واکسینه کامل نیز باید در فضاهای بسته ماسک بپوشند.

در صورتی که واکسیناسیون در جهان به همین منوال پیش برود ویروس دلتا با سرعت بسیار بیشتری نسبت به کروناویروس اولیه سراسر جهان را فرا خواهد گرفت. هم‌اکنون خطر بیماری علامت‌دار در افراد واکسینه کامل ۸ برابر و خطر مرگ ۲۵ برابر کمتر از افراد غیرواکسینه است اما خطر ابتلای آنان به واریانت دلتا تنها ۳ برابر کمتر است. مبتلایان به واریانت دلتا بار ویروسی بالاتری دارند و به مدت طولانی‌تری ویروس را پخش می‌کنند.

بیشترین خطر ویروس دلتا مربوط به مراکز تجمع و گروه‌هایی مانند سالمندان و مبتلایان به نقص ایمنی است که اثربخشی واکسن در آنان کمتر است.


https://context-cdn.washingtonpost.com/notes/prod/default/documents/54f57708-a529-4a33-9a44-b66d719070d9/note/7335c3ab-06ee-4121-aaff-a11904e68462.#page=1

error: Content is protected !!