آیا سرما خوردگی ممکن است شما را در برابر سارس کووید ۲ محافظت کند؟

آیا سرما خوردگی ممکن است شما را در برابر سارس کووید ۲ محافظت کند؟, Drug Med: مجله ی فوق تخصصی دارو، پزشکی، تشخیص و کرونا ویروس ۱۹

اغلب تصور میشود عفونت های ویروسی ناشی از یک نوع خاص ویروس است. اما در واقعیت ما روزانه در معرض تعداد زیادی ویروس قرار می گیریم و عفونت همزمان، که شخص بطور همزمان به دو یا چند ویروس الوده میشود بسیار رایج است. ‏سلول های پوششی گلو و مجاری تنفسی تحتانی ما در معرض هوا استنشاقی هستند و یکی از هدف های اصلی برای عفونت های همزمان توسط ویروس های تنفسی ( رینو ویروس ها عامل سرما خوردگی ساده تا انفولانزا که باعث اپیدمی های بزرگ ) است.

یکی از متداول ترین نتایج عفونت های همزمان، تداخلات ویروسی است، ‏پدیده که در آن یک ویروس از رقابت خارج شده و همانند سازی ان در سلول الوده سرکوب می شود. جالب است که شواهد جدید حاکی از آن است که ویروس های ممکن است در تکثیر ویروس های تنفسی خطرناک تداخل ایجاد کنند حتی ممکن است میزبان را بطور موقت محافظت کنند. خبر خوب این است ‏که بنظر می رسد رینو ویروس های سارس کووید ۲ عامل کووید را نیز سرکوب می کند.

رینوویروس ها
یک گروه بزرگ از ویروس های تنفسی، خانواده رینو ویروس ها هستند این خانواده از ویروس ها در سال ۱۹۵۳ اول بار شناسایی شدند و تا انجا که میدانیم‌ انسان تنها میزبان انها است. رینو ویروس ها در ‏بیشتر موارد عامل سرماخوردگی خفیف هستند و گاهی ممکن است بیماری جدی تنفسی نیز ایجاد کنند. در پاسخ به چنین عفونتی بدن ما مولکولی به اسم اینترفرون را تولید می کند که از تکثیر ویروس در سلول الوده جلوگیری می کند و از انتقال ان به سلول های دیگر جلوگیری می کند. اینترفرون ها ‏در پاسخ به بیشتر عفونت های ویروسی تولید می شوند. رینو ویروس ها در مقایسه با سایر ویروس های تنفسی باعث تولید بسیار سریعتر و مقادر بیشتر اینترفرون توسط سلول الوده می شوند. با وجود این، مکانسیم‌ پیچیده ی در انها تکامل یافته که به آنها امکان می دهد که از اینترفرون ها ‏فرار کنند و بطور موثر تکثیر یابند. در حالیکه رینو ویروس ها در برابر اینترفرون ها مقاوم هستند برخی دیگر از ویروس های تنفسی نسبت به اینترفرون ها بسیار حساس هستند بعنوان مثال ویروس انفولانزا در حضور اینترفرون به درستی نمیتوانند تکثیر یابند. اگر رینو ویروس مانع تکثیر ویروس های ‏دیگر را شود این میتواند در گسترش و الگوی شیوع ان تاثیر بگذارد؟ بعنوان‌مثال در اپیدمی انفولانزای H1N1 سال ۲۰۰۹ تحقیقات مشخص کرده که رینوویروس ها در قطع زنجیره انتقال نقش داشتند.

سارس کووید ۲ و سرما خوردگی
اگر عفونت ناشی از رینو ویروس در تکثیر و انتشار انفولانزا تاثیر گذار است. ‏ایا این عمل را می تواند بر روی کرونا ویروس های حساس به اینترفرون مانند سارس کووید ۲ انجام دهد.

تیمی از دانشگاه گلاسکو اخیرا تصمیم گفتند به این سوال پاسخ دهند انها یک لایه از مخیط کشت سلولی که مشابه سلول های تنفسی انسان است همزمان با رینو ویروس و سارس کووید ۲ الوده کردند ‏جالب اینجاست که در حصور رینو ویروس ها تکثیر سارس کووید ۲ بسیار اهسته تر بود در حالیکه تکثیر رینو ویروس در حضور یا عدم وجود سارس کووید ۲ تغییری نکرد. نویسندگان برای اینکه شرایط واقعی تری ایجاد کنند سلول های محیط کشت را ۲۴ ساعت قبل با رینو ویروس یا سارس کووید ۲ الوده کردند.‏رینو ویروس بدون توجه به اینکه قبل یا بعد از سارس کووید ۲ اضافه شده قادر به سرکوب سارس کووید ۲ است. این نتایج نشان می دهد رینو ویروس بطور فعال از سلول ها در برابر سارس کووید ۲ محافظت می کند. در مرحله بعد نویسندگان مخواستند ثابت کنند ایا اثر مهاری در تکثیر سارس کووید ۲ ‏بطور خاص توسط اینترفرون ناشی از رینو ویروس ایجاد می شود؟ انها سلول ها را با سارس کووید ۲ و رینو ویروس در حضور داروی که اینترفرون را سرکوب می کند الوده کردند مهار اینترفرون باعث تکثیر سریع سارس کووید ۲ شد.‏بنابراین ، آیا رینو ویروس های می توانند از ما در برابر عفونت توسط SARS-CoV-2 محافظت کنند؟ بله. اما توجه به این نکته ضروری است که پاسخ اینترفرون ناشی از رینوویروس مثالی از ایمنی ذاتی است ، به این معنی که اثر آن فقط تا زمانی که رینوویروس در بدن شما باشد ، ادامه دارد.‏اگر یک هفته بعد از بهبود سرماخوردگی با SARS-CoV-2 مبتلا شوید، بعید است که به اندازه کافی اینترفرون داشته باشید تا بتوانید عفونت SARS-CoV-2 را مسدود کند. مصونیت طولانی مدت، با تولید آنتی بادی های خنثی کننده ممکن است، که فقط با تماس مستقیم با ویروس یا با واکسیناسیون بدست می آید.

https://theconversation.com/amp/the-common-cold-might-protect-you-from-coronavirus-heres-how-158461?utm_source=twitter&utm_medium=bylinetwitterbutton&__twitter_impression=true

error: Content is protected !!